Jdi na obsah Jdi na menu
 


28. 6. 2013

Ve škole po padesáti letech

 

Ve škole po 50 letech

 

V sobotu 22. června 2013 jsme měli ve škole milou návštěvu. Spolužáci, kteří opustili pyšelskou školu  před padesáti lety, se sjeli, aby zavzpomínali na staré dobré časy. Hned po vstupu do budovy jsem zaslechla: „Ty dveře jsou tu pořád.“ Jednalo se o „lítačky“ ve vestibulu, které jsou krásné dodnes a ke staré budově jednoznačně patří i s povrchovou úpravou – fládrováním, které je zachováno v nezměněném stavu. Bylo milé poslouchat historky mnohdy úsměvné o tom, jak tehdejší chlapci uměli zlobit a jaký postih tenkrát za své kousky obdrželi. Klečení na hrachu nebo vytahání za vlasy byly tresty asi nejobvyklejší. Dále se vzpomínalo i na počet dětí ve třídách, který činil i 42 žáků v jedné třídě. K tomu jeden učitel, tabule a křída, lapidárně řečeno. Inu doba se změnila.

Dnešní návštěvníci se ale vrátili do tehdejší školy, viděla jsem ve tvářích dojetí a jsem moc ráda, že si všichni mohli zavzpomínat na svoje školní léta. Na časy, kdy se do školy chodilo i přes les nebo přes pole za každého počasí a když bylo mokro, děti se musely sušit u kamen, aby nenastydly. Nikdo je nepřivezl autem ani je nenechal doma, protože do školy se přeci chodí proto, aby z člověka něco bylo, aby načerpal vědomosti, naučil se různým praktickým věcem, ale také mravům. A podporovat dítě v tom, aby vědělo, že když se v životě objeví překážka, rodiče ji odstraní, není v pořádku.

Po této návštěvě jsem si uvědomila, o kolik to tehdejší děti měli těžší a jak se všechno změnilo. Samozřejmě, jinak to ani nejde, vývoj se nedá zastavit, ale vždycky máme na výběr. Děti se rodí jako čisté bytosti a je jen na nás, jaké budou další generace. 

Se svolením autorky připojuji její dojmy z návštěvy školy:

 

Vážení,

dne 22.6.2013 měli žáci školního roku 1962/63  sraz - po 50. letech. Při minulém setkání jsme se dohodli, že na výročí ukončení povinné školní docházky bychom se rádi podívali tam, kde jsme se všichni poznali, kam jsem chodili rádi i neradi, prostě do pyšelské školy. Ředitelství školy nám prohlídku umožnilo, a tak v sobotu 22. 6. 2013 jsme rozechvěle stáli za dveřmi školy a čekali jako kdysi, až budeme vpuštěni. Přišlo nás dost - 19 ks, skoro bych řekla, že nás bylo více, než když jsme chodili povinně. Byl to krásný zážitek - prošli jsme celou školu od sklepa až nahoru a ani se toho moc nezměnilo, jen to bylo všechno nějaké menší - tehdy nám škola připadala ohromná. Třídy ani ne, ale chodby v nás vyvolávaly pocit, že odněkud musí vyrazit pan učitel Hašek, následován panem učitelem Kloboučkem, pan učitel Krátký bude určitě někde v dílně nebo připravuje nějaký pokus, paní učitelka Havlová ladí housle a paní učitelka Cílová nemůže najít mapu nebo je na hasičském cvičení. To jsem zmínila jen ty hlavní aktéry našeho vzdělání - samozřejmě ty, kteří se nějakým výrokem zapsali všem do paměti. Díky jim za to. Chci tímto paní ředitelce i celému učitelskému sboru poděkovat za tuto návštěvu, přeji krásné prázdniny, hodně sponzorů - a hlavně - zase za padesát!!!!!!!

 Za všechny absolventy šk. roku 1962/63 - žákyně Jana Čiháková - Klimešová

FOTO ZDE