Jdi na obsah Jdi na menu
 


31. 5. 2011

3.třída u hasičů záchranářů v Praze

3.třída u hasičů záchranářů v Praze

     Vzpomínáte, jak za námi v 1.třídě přišel pan Jan Schreiner, hasič záchranář? My si to moc dobře pamatujeme, i když minuly už dva roky. S jeho pomocí jsme se mohli 26.května 2011 navštívit jednu z nejmodernějších stanic hasičů záchranářů v Praze Strašnicích. Jeden ze sloužících záchranářů se nám věnoval celé dvě hodiny.

Prohlídku jsme zahájili zastavením u lístků, jež označovaly přesnou adresu všech ulic v okrsku a také jak se tam dostat. Poté nám bylo předvedeno, jak hasiči sjíždějí rychle po tyči. Úplná rallye! A už se před námi otevřel pohled do útrob prvního hasičského auta. Zjistili jsme, co se v něm skrývá za bohatství, a že toho bylo! Vše tak pečlivě naskládáno a pevně utaženo, rozvrženo a vyleštěno. Uprostřed, za vším tím nákladem, se skrývala nádrž s vodou. A začali jsme zkoušet první součásti vybavení záchranářů – masku, helmu, dýchací přístroj a do rukou jsme mohli vzít a potěžkat si různé nástroje. Do auta jsme si vyzkoušeli nastoupit, sednout za volant a jako řídit. Další auto bylo s velmi dlouhým žebříkem a plošinou, pro práci ve vyšších polohách, další bylo vyprošťovací auto s množstvím odtahových variant a nakoukli jsme do osobního auta vybaveného lékařsky.

A pak se spustil poplach, opravdický, a my jsme fascinovaně přihlíželi, jak to všechno lítá, frčí, spěchá a najednou auta odjížděla! To velké divadlo trvalo asi minutu a shodli jsme se na tom, že nám šel mráz po zádech.

Vydechli jsme tedy a pokračovali v prohlídce dekontaminačního auta a vyprošťovacího auta, které vystříhává např.z havarovaných aut zraněné. Jsou to někdy až neuvěřitelné pomůcky, které mají hasiči po ruce.

Na závěr nám zahoukalo a zatroubilo nejnovější Iveco a podívali jsme se ještě do „velína“ k Jirkovi, který přijímá hlášení o požáru a předává chlapům hasičům. Moc jsme děkovali za přijetí a shodli jsme se na tom, že práce je to nelehká a velmi, velmi záslužná.Nechť se daří!

     Po krátké přestávce ke svačině v parku na travičce jsme pokračovali na Malostranské náměstí a zahájili jsme posilněním v McD prohlídku Karlova mostu. Jeho dvě mostecké věže, co předcházelo a kdo jej postavil, co pod ním teče, kolik je vlastně v Praze mostů a jak se jmenují, kolik má pilířů, soch, jakou délku a jakou šíři. Pověděli jsme si o Bruncvíkovi, Ondra si připravil povídání o Janu Nepomuckém, ukázali jsme si, kde se máchali nepoctiví pekaři, jak se most brání proti povodním, a kde je ledňáček, symbol lásky.

     Uličkami jsme pokračovali na Staroměstské náměstí, kde jsme slízali jednak vynikající zmrzlinu a jednak se podívali na budovu radnice a domy, které ji tvoří, na orloj a jeho 3 základní části, na Týnský chrám, a co v něm a k pomníku Mistra Jana Husa.

A honem zpět k orloji a podívali jsme se na celou tu produkci až do zakokrhání kohouta.

     Ještě nakoupit něco mamce a taťkovi a tetě a ulepení, se skvrnami po zmrzlině, kečupu a mastnotě od hranolek, ale šťastní a usměvaví jedeme domů. Bylo to žůžo.

PaedDr. Ilona Vaculíková

 

Náhledy fotografií ze složky 3.třída u hasičů záchranářů v Praze