Jdi na obsah Jdi na menu
 


27. 4. 2012

Mechové chaloupky

Z mechu a kapradí

 

     Jednou z výhod bydlení v menší obci v romantickém posázavském kraji je blízkost přírody. Přesto, že přírodu často jmenujeme jako svou prioritu, naše děti ji znají málo.

Nedávno nás navštívila Bára z EKO Votice s lektorským programem „Jací jsme“, který byl nasměrován, jak jinak, k přírodě. Jednou z pocitových otázek byla i ta, zda už jsme někdy stavěli domečky z mechu a větviček v lese.

To mne inspirovalo a v hodinách výtvarné výchovy jsme zamířili do blízkého lesa. Nedokážete si představit nadšení dětí, když měly postavit domečky z mechu, kamínků, šišek, listí, suchých větví a jiných lesních drobností.

Za hodinku bylo hotovo. Někde byla týmová práce stoprocentní, někde zaskřípala, jindy se děti poučily u sousedů nebo přátelsky vypomohly na jiné stavbě a mně jako učitelce bylo krásně při pohledu na ten mravenčí shon.

Ve velké třídní tlupě jsme obešli všechny stavby, vyposlechli si stavební postupy, zádrhely, potěšení i vize do budoucna. Děti spontánně tleskaly a sdílely radost z vykonané práce.

     Při návratu od pracovního úsilí si děti zpívaly husitský chorál Ktož sú boží bojovníci… Tak nevím.

Ilona Vaculíková

FOTO ZDE