Jdi na obsah Jdi na menu
 


26. 4. 2012

Pěnkavův dvůr - Takonín

 

Pěnkavův dvůr Takonín

 

Doba Karla IV.

Ve čtvrté třídě se poměrně detailně zabýváme dobou středověku a vyzdvihujeme právě postavu Otce vlasti Karla IV.

V Pěnkavově dvoře v Takoníně u Chotýšan, který jsme 23.dubna 2012 navštívili, se Karlu IV. věnovali přepečlivě.

Doplnili jsme si vědomosti a znalosti i tím, co bychom v učebnici hledali těžce a navíc jsme si vše mohli osahat. Nejdříve k nám Karel IV. mluvil a seznámil nás s průběhem svého života, opepřil vyprávěním o svých manželkách a nemocech, pak jej služebnictvo obléklo do zbroje, přivedlo koně a Karel IV. ukázal, že je také zdatný borec v turnajích.

Prošli jsme celkem pěti stanovišti, kde jsme si prohlédli a vzali do rukou: císařskou ložnici a koupelnu, scriptorium, ženský pokoj, tkaní plátna a vyšívání, výrobu pergamenu, kostýmy a jiné propriety, zbraně tehdejší doby – třeba kančí péro či palcát, sudlici i kopí, mluvili jsme s koníkem Grandem a on nám ukázal, že umí poslouchat svého milovaného pána, zkoušeli jsme práci se lnem (jako krteček…) a také jsme vyprali prádlo na valše a pěkně jsme do něj zabouchávali popel. Zasportovali jsme si na trávě hodem míčků a chůzí na dřevech.

Celý pobyt jsme zakončili zdatným pochodem zpět do Chotýšan na autobus, největším hrdinou byl Matěj Bandas, který to všechno ušel i po velké zlomenině nohy.

Ilona Vaculíková

 

 

… a ohlasy dětí

 

     Jeli jsme proto, že probíráme dobu Karla IV. a oni měli zrovna takový program. Nejdřív jsme se všichni dobře najedli, pak mě můj bratr odvezl na nádraží a už jsme si povídali  s Lukášem. Konečně nám přijel vlak, Lukáš mi půjčil mobil a my jsme si na něm hráli. Už jsme dorazili, teď jdeme chvíli pěšky a jdeme do autobusu, jen co paní učitelka zaplatí.. Už jsme tu, teď musíme dva a půl kilometru. Paráda, jsme v Takoníně. Nejdříve tam vystoupil Karel IV. a povídal nám, kolik měl manželek – měl čtyři a dětí měl dvanáct a pět umřelo. Dělali jsme ze lnu provázek, to mě nejvíc zaujalo. Cesta zpět byla stejná jako cesta tam, ale Martin vymyslel nejlepší hru na světě.

     Bylo to úžasné, strašně se mi to líbilo, děkuji všem, kdo to zařídili.

Matyáš Baťha

     Ve vlastivědě se učíme o Karlu IV., a proto se paní učitelka rozhodla jet s námi na Pěnkavův dvůr. Ráno jsme vstali cca 6,00, abychom se pořádně nasnídali. V 6,30 jsme se sešli na Pyšelce a odjeli v 6,41 hod. Jeli jsme osobním vlakem do Benešova, kde jsme přestoupili na autobus, kterým jsme jeli 13 min. do Chotýšan. Potom jsme šli 3,5 km do Takonína. Tam jsme se nasvačili a dívali jsme se na představení Karla IV. na veřejnosti. Pak nastala druhá část programu, kde jsme se seznámili s Karlem IV. v jeho soukromí. Viděli jsme různá řemesla. A pak byl oběd a šlo se zpět.

     Moc se mi tam líbilo.

Johana Havlíčková

     Jeli jsme do Takonína, protože probíráme Karla IV. Sraz jsme měli v 6.30, strašně brzy. Vlak nám jel v 6.41. Cesta byla celkem fajn, až na ty 3 km pěšky! Takonínský program byl moc hezký. Představení bylo srandovní a trochu jsme se i přiučil. Ukázka a zkouška řemesel mě bavila víc. Cesta zpět byla hezká.

     Celý výlet mě moc potěšil.

Matěj Bandas

     Ve škole jsme probírali dobu Karla IV., proto jsme se rozhodli podívat se do Takonína. Ve vlaku bylo docela prázdno, potom nás čekala cesta autobusem. Když jsme vystoupili z autobusu, šli jsme pěšky 3 kilometry a konečně, hurá, dorazili jsme do Takonína. Šli jsme se najíst a potom nás čekal program (představení a zkouška a ukázka řemesel). Cesta zpět byla stejná jako cesta tam, akorát jsme jeli zpět.

     Výlet se mi moc líbil a těším se na další.

Lukáš Tiefenbach

     Jeli jsme do Takonína podívat se na věci a život za Karla IV., protože probíráme život ve středověku. Měli jsme sraz v 6.30 hod na Pyšelce. Když jsme přijeli vlakem do Benešova, tak jsme nasedli na autobus do Chotýšan. Tam jsme vystoupili a šli 3 km pěšky. Když jsme tam došli, tak jsme se najedli a měli jsme program – vyprávění o Karlu IV. Pak nám ukazovali různá řemesla a zkoušeli jsme si je, pak jsme si dojedli svačinky a šli jsme do Chotýšan a autobusem do Pyšel.

     Výlet se mi moc líbil, protože byl zajímavý.

Luka Kodua

     Včera jsme jeli na výlet do Takonína, protože se teď učíme o Karlu IV. Ráno jsme vstali, nasnídali jsme se a maminky nás odvezly na Pyšelku a tam už na nás čekala paní učitelka. Až jsme dorazili do Takonína, tak jsme posvačili. Potom nás čekal program. Jeden pán byl převlečený za Karla IV. Ten nám povídal o tom, jak se žilo. Potom jsme se zase nasvačili a čekal nás další program. Vyzkoušeli jsme si řemesla, nahlédli jsme do ložnice, do pracovny i do mučírny. Potom nás čekala cesta zpět. Autobus nás odvezl ke škole. U školy jsme se rozloučili a každý jsme šli svou cestou.

     Program se mi moc líbil, protože mě baví vlastivěda.

Adéla Plocková

 

FOTO ZDE: selkin.rajce.idnes.cz/Karel_IV