Jdi na obsah Jdi na menu
 


8. 4. 2014

1.B na zámku ve Vysoké Lhotě aneb o včelách, koních a filmech

 

1.B na zámku ve Vysoké Lhotě

aneb o včelách, koních a filmech

    Jednoho dubnového jitra jsme se vydali mlžným oparem pyšelské Obory na zámeček ve Vysoké Lhotě. Pozval nás sám zámecký pán, pan Petr Hanuš, dobrá to duše sídlící nyní na zámku. Na tuto cestu nás přivedla zejména touha vidět práci ve včelíně, seznámit se s filmařskou přípravou koníků, vidět kus dobré sedlařiny a kovářství a svézt se na konících.  

      Cesta lesem nám ubíhala, vyprávěli jsme si a zpívali až na zámek. Zde nás přivítal pan Hanuš, občerstvili jsme se ve starobylé budově a směřovali k prvnímu bodu naší prohlídky – vybavení, pomůcky a postroje pro historické i současné filmy. Pan Hanuš nám poutavě vyprávěl o natáčení filmů a seriálů a také pohádek a vyprávění doplňoval ukázkami sedel, postrojů a pomůcek v tom kterém filmu použitých. Nakoukli jsme také do dílny, kde se opravují a sestavují sedla a vykonávají sedlářské práce, a kde to krásně vonělo kůží a různými mazadly. 

Poté jsme sešli tajemnou kamennou chodbou ke katovně, kde se stínají hlavy zlým rytířům. Vypadala tak hrozivě, že někteří zůstali raději u vstupních dveří.

      Na čerstvém vzduch jsme se odebrali ke včelínu. Zde měl pan Hanuš připraveny pomůcky k práci se včelami, viděli jsme dýmník, husí křídlo na smetání, troud, včelařské kleště a také rámečky a prázdné příbytky pro včely. Po dvojicích jsme vcházeli do včelína, kde jsme mohli pozorovat úly, jež pan Hanuš přikryl plexisklem, abychom viděli až do nitra a pozorovali tak včelky přímo při práci. Úly jsme prohlídli opatrně i z vnějšku, to bylo pracovního úsilí! Na památku dostal každý kousek plástve. 

Pokračovali jsme však dále dvorem a byli seznámeni s výcvikem mladého koníka Hidalga a uměním zasloužilého koňského herce Sherryho. Předvedl nám mrtvého koně, až nám přecházel zrak! Sherry nás také povozil, jen tak přírodně, drželi jsme se jeho hřívy a užili si tak beze zbytku jezdecké kolečko. 

     A pak už jen zbývalo odměnit všechny zúčastněné kopytníky. Zatímco pan Hanuš dostal rumové pralinky, koně se potěšili mrkvičkou, suchým chlebem a jablíčky. To bylo radosti. 

Cesta zpět vedla kopcem nahoru do Pyšel, ani to však nezabránilo velkému vzpomínání na to, co jsme prožili.

 Děkujeme, pane Hanuši!

 PaedDr. Ilona Vaculíková

FOTO ZDE