Jdi na obsah Jdi na menu
 


12. 3. 2014

Beseda o tvorbě animovaného filmu

  Beseda s Cyrilem Podolským o animovaném filmu

         V pondělí 3. března 2014 jsme se dozvěděli, že nám část vyučování bude nahrazena besedou. A ne besedou ledajakou.

         Režisér a spoluautor námětu večerníčku o Krysácích, pan Cyril Podolský, nás pozval na besedu o tomto animovaném seriálu a také novém dětském seriálu, který byl pro nás překvapením. Jednalo se o  Strašidelný herbář, ve kterém vystupují Šiflík a Šuflík. Šiflíci jsou dalším společným projektem scénáristy Cyrila Podolského a výtvarníka Ivana Mráčka.  Hlavními hrdiny jsou dva duchové z kuchyně. Další podrobnosti nám zůstaly záhadou.

Pan režisér Podolský nám dále zajímavě vyprávěl o tom, jak vzniká královská disciplína klasického animovaného filmu, a to loutka. Jak je celý výrobní proces náročný, hlavně časově. Abychom si vše dokázali představit, byla při  besedě hojně využívána interaktivní tabule, kde nám byly ukázány všechny detaily výroby animovaného filmu a loutky samotné. Nezapomněl se zmínit ani o výrobě animovaných filmů ve Zlíně.

         Na interaktivní tabuli jsme shlédli i videoklip k písničce "Na hotelu v Olomouci", který připravil pro dvojici loutek Michal Horáček a Petr Hapka.

         Beseda to byla úplně jiná, než kterých jsme se zatím zúčastnili. Bylo to opravdu moc a moc zajímavé. Určitě se všichni těšíme na další podobné.

Anna Zaradičková, 5. tř.

Beseda o animování

Zajímavé bylo, že 10 sekund se natáčí i několik hodin! Při natáčení můžete nachodit i několik kilometrů. Natáčíte v naprosté tmě a večer můžete pracovat v 50°C . Probíhá to v tomto pořadí: pán pohne postavičkou, jde zpět, stiskne klávesu a takhle to jde dokola. Na 1 sekundu filmu potřebujete 24 fotografií. Nikdo nesmí ani otevřít dveře, protože by se do místnosti dostalo světlo a nemohlo by se natáčet. Aby loutka udržela  rovnováhu provrtá se deska a loutky se přišroubují a díry se vyplní chlebem. 

Kryštof Bednář, 5. tř.

 K nám do školy přijel režisér Krysáků. Říkal nám, jak se natáčejí loutkové pohádky a videa. A mě zaujala práce výtvarníků.

Musí udělat kulisy, které po nějaké době vyrábějí znovu. Také nám ukazoval kostru loutky. Je k tomu potřeba : 2 dřívka a malé železné částky. Potom se na loutky dá molitan a nakonec kožešina. Stůl, na kterém se natáčí, se musí dokázat pohybovat. To aby mohli pohybovat s loutkami. Když je loutka jako v láhvi, tak je zezadu otvor. To proto, aby zas s loutkami mohli pohybovat.

Ukázal nám i nové pohádkové postavičky, které se budou vysílat až tak za 4 roky. Řekl nám také, že když ve filmu sněží nebo prší, je to přidané počítačově. Pustil nám zkušební videa. Měl tam i kulisy z videí. Například rakev, hrneček, kladívko a rukavici s okem. Měl tam i Krysáky Edu, Huberta a Hodana. Nesmím také zapomenout na jejich trpaslíka Ludvíka. 

Magdaléna Kalová, 5. tř.

Krysáci jsou postavy, které v té hře hrají a jmenují se: Hodan – Hubert - Edu. Mají sádrového trpaslíka Ludvíka. My jsme tam měli pána, který to všechno udělal. Abychom viděli, jak se to dělá a jak dlouho trvá udělat jeden díl. Jeden díl trvá osm minut a dvacet sekund a se točil asi dva měsíce. A on nám ukazoval, jak to natáčejí. To, že když má ruku dole, tak se vyfotí a dá se o kousek nahoru a zase se to vyfotí. Když jdou snímky po sobě rychle, tak ta ruka jde nahoru a dělá pohyb.Takhle se prý natáčí i ostatní loutkové  pohádky. Jeden díl seriálu trvá 8 minut 12 sekund. Moc nás to bavilo a byli jsme moc rádi, že nám o tom všem vyprávěl.

Anna Hrušková, 5. tř.

            Loutkový  seriál

Byli jsme se třídou na besedě s tvůrci loutkového seriálu.Dozvěděli jsme se, že animátor za den natáčení ujde 15 km. Místo, kde loutky stojí, se jmenuje scéna.

 Dřív, když se vyráběly  první loutky, byly velké jako člověk a byly ze dřeva.Také jsme se dozvěděli, že 25 fotek je potřeba na jednu sekundu filmu. Tak si představte pětadvacetiminutovou pohádku. To je 150 fotek za minutu a už se mi ani nechce počítat dál, jak velké číslo by to bylo.

Beseda byla velmi zajímavá a moc se mi líbila.

 Jáchym Kříž, 5. tř.

 

Krysáci

Minulý týden k nám přijel pán, který pracoval na večerníčku Krysáci. Říkal nám, že asi za 3 roky se bude ve večerníčku vysílat pohádkový seriál, kde budou hlavními hrdiny kuchyňští duchové. Ukazoval nám, jak se vyrábějí loutky. Sledovali jsme také se zájmem ukázky.

Na nový večerníček se už moc těším.

Matěj Havránek, 5. tř.

 FOTO ZDE