Jdi na obsah Jdi na menu
 


13. 6. 2016

Exkurze do Hornického muzea v Příbrami

Skvělý výlet! I bez zastávky u McDonaldu

Na Den dětí, 1.června, jsme se společně celý druhý stupeň vydali na výlet do Hornického muzea v Příbrami.

Sraz byl stanoven na 8. hodinu u školy. Po chvilce čekání autobus přijel. Když jsme uviděli, že řídí žena, byli jsme všichni překvapeni. V autobuse na nás čekala pani průvodkyně, která nás seznámila s pravidly autobusu. Vyjeli jsme v 8:15, chvilinku jsme bloudili, ale přesto jsme přijeli včas.

V Příbrami jsme se rozdělili na dvě skupiny, 6. a 7.třída šla s paní učitelkou a průvodkyní a my 8. s 9. třídou s pány učiteli. Ještě před tím, než jsme vyšli, jsme si museli vzít helmy (někteří měli problém s výběrem barvy).

Nejprve jsme vešli do podzemí a projeli se důlním vláčkem 260 m dlouhou Prokopskou štolou dolu Anna, která směřuje k jámě sv. Prokopa, což je jedna z nejhlubších šachet ve střední Evropě. Prohlídka pokračovala ve strojovně dolu Anna s technickou památkou - parním těžním strojem Breitfeld a Daněk z roku 1914. Poté jsme šli do nejnižšího podlaží cáchovny dolu Anna, odkud jsme jeli speciálním výtahem do podzemí. Děti, které trpí klaustrofobií, zůstaly nahoře a čekaly, až se vrátíme zpátky.

Když jsme byli dole, bylo tam vlhko, mokro a zima a ještě k tomu nebyla zavedena elektřina, takže jsme museli používat baterky. Během prohlídky jsme mohli spatřit komory vodních kol. Po celou dobu nám pan průvodce vyprávěl o trpaslících jménem permoníci. Vyprávěl o tom, že když tam byli nějací horníci či návštěvníci, tak vždycky aspoň jeden člověk permoníka viděl.

Nakonec jsme museli vyjít několik schodů zpět ven. Po prohlídce jsme odevzdali helmy a nastoupili všichni do autobusu.

Cesta zpátky byla naštěstí rychlejší. Do Pyšel jsme přijeli kolem druhé hodiny. Na zastávce u školy nám dali páni učitelé rozchod a my jsme po dlouhém výletu mohli jít domů.

Můžu jenom říct, že se nám výlet líbil i bez McDonaldu.

Karolína Kaizrová, 8. třída

FOTO ZDE