Jdi na obsah Jdi na menu
 


20. 12. 2018

Pokusy z fyziky v 6. třídě (2018/19)

Od září školního roku 2018/19 vyučuje na naší škole fyziku mladý učitel Bc. Vlastimil Navrátil. Vzhledem k tomu, že máme po mnoha letech opět k dispozici učebnu fyziky a chemie, kde se dají dělat pokusy, pan učitel této možnosti opravdu využívá. A děti fyzika tím pádem baví. Pan učitel k pokusům, jejichž fotodokumentaci si můžete prohlédnout ZDE, říká:

Všechny pokusy se vztahovaly k učivu "vlastnosti kapalin a plynů". Prvními pokusy (pepř na hladině vody, obarvení mléka) jsme si ukázali, co je to povrchové napětí kapalin a jak umíme tohoto poznatku využít v praktickém životě. 

U vlastností kapalin jsme zůstali a ukázali jsme si, co přesně ve fyzice znamená difuze (samovolné pronikání jedné látky ve vybraném prostředí) a emulze (kdy se dvě kapaliny samovolně nesměšují) - jednalo se o pokus lávové lampy. 
Aby tento pokus účinkoval, museli jsme vědět, co znamená hustota látky a námi nabyté znalosti jsme mohli využít v praxi. Zároveň jelikož jsme chtěli celý pokus urychlit, namísto tepelného zahřívání jsme využili vlastností plynu (v tomto případě oxidu uhličitého).
 
Dalším pokusem, tím nejnáročnějším, byli faraonovi hadi - kde abychom docílili dobrému vzrostení hada, bylo zapotřebí jedlé sody, kdy díky hoření dochází k uvolnění oxidu uhličitého a uhlík vzniklý rozkladem cukru (samotné tělo hada) tak může růst do výšky, dokud celá směs nepřestane hořet.
 
Další pokus se týkal těžiště tělesa. K tomuto pokusu jsme využili kus modelíny, vidličky a sirky. Odhořením zapíchnuté sirky do modelíny jsme dokázali, že těžiště může existovat i mimo těleso.