Jdi na obsah Jdi na menu
 


3. 6. 2012

Neučíme se pro školu

Neučíme se pro školu, učíme se pro život, napsal moudrý filosof a znalec lidí Seneca. Jeho slova se stala mottem pro náš školní vzdělávací program, který dává možnost našim žákům najít cestu pro využití svých teoretických znalostí v praktickém životě.,, Život je šance – vyžij ji, život je výzva – přijmi ji, život je hra – hraj  ji,“ říká mimo jiné Matka Tereza, které její životní zkušenost ukázala, že se nová generace učí pozorováním, ne posloucháním. A učitel národů Komenský by toto ještě doplnil:,, Všemu, čemu se musíme učiti, nechť se učíme vlastní praxí. Všemu nechť se učíme pro použití.“

            Skladba a organizace hodin v naší škole umožňuje vyučujícím motivovat žáky k takovým činnostem, v nichž se stávají z dětí tvůrci smysluplných děl. Někdy je to jen obyčejné přesazování  pokojových květin, jindy zhotovení pokrmu nebo ruční výroba dekorativního předmětu. Ale ze všeho je cítit radostná energie do konkrétního díla vložená. A o to nám také jde, aby radost a nadšení naplňovaly práci našich dětí.

            Umět poskytnout první pomoc, nemít strach, ale najít odvahu a zvládnout základní dovednosti, to se také učí naše děti v praktických hodinách. Svoje zkušenosti si pak mohou každoročně vyzkoušet v soutěžním klání škol benešovského okresu. Není to opravdu jednoduché a vyžaduje to dokonalou připravenost a plné nasazení.

Pro správnou  orientaci v běžném životě je důležité poznat i činnost jednotlivých státních složek Jak nepřekročit zákon, neporušit řád a podrobné seznámení  s činností policie, bylo tématem květnové besedy s policisty z čerčanské stanice. Velmi zajímavá  a poučná beseda byla doplněna filmem, který se zabýval rizikovým chováním mládeže. A jak se lidé chovají ke žralokům a žraloci k lidem, proč se vlastně navzájem zabíjejí, jak přežít  setkání se žralokem, bylo našim žákům vysvětleno cestovatelem a fotografem panem Procházkou. Dětem se líbil napínavý film, který provázel odborný slovní výklad. Někteří žáci projevili i zájem o praktickou zkušenost – setkání se žralokem. To jim ale opravdu v našich hodinách zařídit nemůžeme.

 

Mgr. Jitka Bartošová

FOTO:

selkin.rajce.idnes.cz/Rodinna_vychova/

selkin.rajce.idnes.cz/Prednaska_o_zralocich/

selkin.rajce.idnes.cz/Prednaska_prislusniku_Policie_CR/

selkin.rajce.idnes.cz/Soutez_Mlady_zdravotnik/

selkin.rajce.idnes.cz/Projekt_Velikonoce/