Jdi na obsah Jdi na menu
 


16. 2. 2020

Vypěstuj si muškát

Vypěstuj si muškát, třeba ten po babičce

 

      Muškáty neboli pelargonie patří k nejčastěji pěstovaným okrasným rostlinám u nás. Pěstovaly je už naše babičky i prababičky. Snad každý obdivuje nádherné květy na okenních parapetech či kaskády květů různobarevných muškátů na terasách, verandách či balkonech při letní vycházce po našem městě. A jako těšení se na tento čas se nám zrodil nápad.

 

      Chtěli bychom dětem připomenout tradice starší generace, práci našich babiček, tetiček, maminek. Cílem bude naše děti něco nového naučit. Nechceme, aby se děti učily chodit nakupovat sazenice do supermarketu a tím si ulehčovat práci. Co by bylo hezčího, než chodit kolem své vlastnoručně vypěstované kvetoucí kytičky?

 

      Děti chceme naučit a vysvětlit jim základy pro pěstování muškátů. Co je zapotřebí vědět, aby se rostlinám dobře dařilo? Jak se rostlinka množí? Co to je řízek? Co je to práškový Stimulax? Do jaké půdy je potřeba muškáty zasadit? Jak je zalévat?

 

      Naštěstí sázení muškátů do truhlíků a nádob zvládnou i méně nadaní pěstitelé. Muškát je totiž nejen velmi dekorativní, ale zároveň i nenáročná a vděčná rostlina, která snese i nejeden pěstitelský prohřešek. To je pro nás začátečníky výhoda.

 

      Z hlediska nově vypěstovaných sazenic musíme začít co nejdříve, abychom to vše stihli. Naštěstí máme k dispozici náš skleník a pracovité ruce.

 

      V rámci tohoto projektu bychom vás chtěli poprosit o spolupráci. Kdo má doma pelargonie na přezimování a byl by ochoten darovat řízky pro zakořenění, byli bychom rádi. Řízky by měly být dlouhé optimálně kolem 10 cm a na vrcholu mít asi 2–3 listy. Pokud byste znali barvu či druh pelargonie, napište je, prosím, na lístek. Bude to pro nás cenná informace.

 

    Děti se s nimi mohou obrátit na vedoucí vychovatelku školní družiny Kláru Pěknou nebo na paní učitelku Ilonu Vaculíkovou, které budou zaštiťovat tento projekt. Řeknou a seznámí děti s tím, co se bude dít dále.

 

Děkujeme za spolupráci a podporu

 

Malí pěstitelé