Jdi na obsah Jdi na menu
 


29. 1. 2013

Středověká hodina v 7. třídě

Středověká hodina 

 

Ve středu odpoledne přišla paní, jmenovala se Purkrtová. Přišla nám říct o Vikinzích. Povídala nám, jak Vikingové žili, co dělali, co jedli, jak se oblíkali. Paní Purkrtová nám ukazovala nože, nádoby, oblečení a jiné středověké věci. Dala nám i výbornou polévku se zeleninou a masem a moukovou placku s brusinkovým jogurtem. Snědl jsem dva talíře. Pak nám ukazovala, jak se pletly šaty a někdo si vyzkoušel středověké boty. Potom nám ukazovala nádherné skleněné korále. Dozvěděli jsme se, že když Vikingové měli nůž, tak nebyli zadaní a když ho měla žena, tak nebyla otrok. Mně se to moc líbilo a myslím, že ostatním také. Doufám, že paní Purkrtová ještě někdy přijde.

 

Text Filip Podroužek, napsal a upravil Radek Jíša, 7. tř.

 

Včera 16.1. k nám do školy přišla paní Purkrtová, která nám přišla ukázat, jak se žilo v době Velké Moravy, vyprávěla nám o Vikinzích a Slovanech. Přinesla nám ukázat různé dobové předměty, např. nože, keramické nádoby, vyřezávané misky a lžíce ze dřeva a také kožené peněženky a truhličku. Přinesla nám také na ochutnání jejich tradiční jídlo. K jídlu jsme měli zeleninovou polévku a placky s tvarohem, medem, a brusinkami. Bylo to velmi dobré, i když jsem se nejdříve toho trochu bála, ale pak mě to velmi překvapilo, jak to bylo vynikající. Když jsme si prohlíželi dobové předměty, tak mě nejvíce zaujaly jejich šperky - byly opravdu nádherné a pracně dělané. Viděli jsme i jejich oblečení a boty, dokonce měli i ponožky. Byla to opravdu velmi vydařená hodina.  

 

Eliška Kocourková, 7. tř.

Ve středu 16. ledna k nám přišla paní Purkrtová, která se zabývá středověkem, a to hlavně dobou,  kdy byla na našem území Velkomoravská říše. Paní Purkrtová  byla oblečená jako vikingská žena (byla manželkou bohatého obchodníka).

Vyprávěla nám o Slovanech a Vikinzích, dokonce nám dala ochutnat placky (z hrubé mouky a vody), a k nim směs z tvarohu, medu a brusinek. Ukázala nám i věci, které našli ve vykopávkách nebo sami vyrobili podle té doby. Mezi těmito věcmi byly např. nože, boty, nádoby na pití, nádoby na jídlo, šperky, různé sponky, šperkovnice, lžíce, vařečky a další.

Celkem to byla moc hezká hodina, já si ji moc užila a doufám, že i ostatní.

Andrea Vyhnalová, 7. tř.

 

FOTO ZDE