Jdi na obsah Jdi na menu
 


30. 5. 2012

Požární cvičení

V pondělí 30. dubna 2012 uspořádal Sbor dobrovolných hasičů Pyšely pro žáky pyšelské základní školy námětové požární cvičení. Akce byla velmi pěkně připravená a touto cestou bych chtěla poděkovat všem, kteří se na cvičení podíleli. Žáci měli posléze napsat o průběhu cvičení slohovou práci a žák 8. třídy, Lukáš Maršoun, ji pojal svérázně - jako televizní reportér.

Dobrý den, vážení diváci.

Zdraví Vás Lukáš Maršoun, který Vás bude provázet dnešním požárním cvičením. Vítejte u televizních obrazovek. Dnes uvidíte požární cvičení na Základní škole v Pyšelích. Sbor dobrovolných hasičů pořádá pro ZŠ Pyšely cvičnou evakuaci školy a ukázku ošetření raněných osob.

Právě slyšíte, jak se na hasičské zbrojnici spustila siréna a hasiči se sbíhají ke škole. Během chvíle začínají žáci vybíhat ze školy. Třídní učitelky počítají děti ve třídách. Zjišťují, že chybí celkem 4 osoby.

Ke škole nám dorazila dvě hasičská vozidla výjezdní automobil favorit a cisternová automobilová stříkačka značky Tatra. Slyšíte sirény přijíždějící záchranné služby. Hasiči vytahují a zapojují hadice. Několik hasičů vbíhá do budovy školy. Mají na sobě ochranné oděvy, masky a na zádech kyslíkové bomby. Postupně vyvádějí raněné osoby. Právě ze školy vynášejí žáka 7. třídy s rozsáhlými popáleninami. Hasiči, záchranáři a dokonce i paní učitelka mu dávají 1.pomoc. Obvazují ho a přikrývají speciálním alobalem. Popáleného nakládají do záchranářského vozidla a odvážejí do nemocnice. Objevuje se další zraněná osoba - žák 9.třídy. Krvavou ránu na koleni mu vyčistili a zavázali obvazem.

Tímto požární cvičení končí a žáci se rozdělují na dvě poloviny - první  a druhý stupeň. Oběma skupinám začínají besedy.

Prvnímu stupni začíná beseda se záchranáři a druhému beseda, kterou mají na starost hasiči. Záchranáři malým žákům ZŠ Pyšely ukazují, jak správně raněným osobám podat první pomoc. Z publika vybírají holčičku, na které předvádějí ostatním dětem, jak postupovat při dopravní nehodě. Záchranáři holčičce zpevňují krk a páteř. Potom jí opatrně pokládají na přenosné lehátko a doslova ji přivazují, že se nemůže hýbat. Jejím spolužákům ukazují, jak dobře je upevněna k lehátku a naklání ji na různé strany, převracejí ji, otáčí ji hlavou dolů a podobně.

Podívejme se na druhou stranu, kde mají besedu hasiči. Ti ukazují žákům 2.stupně, jak vytahují zraněnou osobu z nabouraného auta a jak to vypadá, když hasičům dojde kyslík v kyslíkové bombě. Po názorné ukázce si žáci mohou půjčit pomůcky hasičů a vyjít s nimi až do posledního patra budovy školy. Tím beseda na obou stranách končí a oba dva stupně ZŠ Pyšely si vyměňují strany a obě besedy se opakují. Znovu se Vám přihlásíme, jakmile obě besedy skončí. Nyní uvidíte reklamní pásmo. Zatím nashledanou.

Ještě jednou dobrý den. Jsme zpět na požárním cvičení na Základní škole v Pyšelích. Děti před malou chviličkou skončily besedy se záchranáři a hasiči. Dnešní den se chýlí ke konci a dětem zbývá chvilka, aby si zkusily pomůcky hasičů, prohlédly si záchranářskou sanitku, cisternovou stříkačku i výjezdní automobil. Mohou také položit pár posledních otázek hasičům a záchranářům.

Loučím se s Vámi z Pyšel a těším se na shledanou opět na stejném místě na požárním cvičení. NASHLEDANOU.

FOTO ZDE

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář