Jdi na obsah Jdi na menu
 


5. 12. 2011

Život ve středověku (7. třída)

Život ve středověku  

Ve středu k nám přišla Sabči mamka. Přinesla nám jídlo pro nás neobvyklé. Přinesla nám ukázat spoustu věcí, byla oblečena do teplých šatů. Přinesla nám zub na šití, boty, ponožky, vikingskou čepici, nůžky... Velmi mě zaujaly repliky korálků. Byla to úžasná a krásná hodina.

Tereza Černotová

Středověká hodina

Dne 23. 11. přišla moje maminka do školy. Měli jsme „středověkou hodinu“.

Moje maminka se ve volném čase zajímá o středověk. Jezdí na historická setkání, kde si hrají na lidi z té doby. Když k nám maminka přišla, měla oblečení ze středověku. Nejdříve nám dala ochutnat jídlo. Byly to krupky se zeleninou a jako přílohu nám k tomu dala chlebovou placku pomazanou tvarohovou pomazánou se sušenými švestkami. Pak nám ukázala středověké věci – např. kravský roh, peněženku, jehelníček, kostěné jehly, brašnu atd. Já si myslím, že se to všem líbilo a chtěli by to znovu zažít.

Sabina Purkrtová

 

Jitka Purkrtová aneb Vikingové

Paní Purkrtová nám připravila středověké jídlo. Byl to chleba z mouky a vody. K tomu sladkou pomazánku z tvarohu, medu a sušených švestek. Také směs z vloček a mrkve. Přinesla nám ukázat různé věci např. peněženku, čepici, náramek, jehelníček a nejvíce mě zaujala miska vydlabaná ze dřeva. Dozvěděli jsme se, že zkušenému člověku trvalo její vydlabání přibližně  hodinu. Sabinina maminka přišla ve středověkém oblečení a bylo vidět, že se na nás připravila.

Helena Valentová

V listopadu se žáci sedmé třídy setkali s dcerou vikingského obchodníka, která žila v období raného středověku na území dnešní Moravy. Setkání to bylo moc příjemné, paní Purkrtová v roli středověké ženy zavedla děti do doby, kterou si dnes jen stěží dokážou představit. Nejdříve děti ochutnaly středověké jídlo a pak už jen poslouchaly příjemné povídání o životě obyčejných lidí, o tom, jak se lidé oblékali, jak zručně v té době uměli vyrobit věci denní potřeby, jak se ženy zdobily. Jak vypadaly nůžky? Nebo peněženka, taška, boty, ponožky nebo vlněný kabát, který zahřeje i v mrazivém počasí? Až zazvonění školního zvonku nás všechny zase vrátilo do 21. století.

Paní Purkrtové děkujeme, že nám věnovala svůj volný čas a připravila velmi zajímavé setkání.

Mgr. Milena Novotná

 

FOTO zde: http://selkin.rajce.idnes.cz/Zivot_ve_stredoveku/